OPEN

 

Co to jest szermierka Go-Now?

 

Pokaz Szermierki Go-Now podczas Pucharu Polski w karate tradycyjnym w Atlas Arenie
Prowadzimy warsztaty podczas Grunwaldu
Spotykamy się z różnymi stylami walki podczas mistrzostw i turniejów Go-Now
Szermierkę Go-Now można ćwiczyć zawsze i wszędzie
Bezpieczna broń daje możliwość ćwiczenia szermierki w różnych warunkach
Często odwiedza nas Zbigniew Skrudlik

Szermierkę różnymi rodzajami palcatów* typu Go-Now, ogólnie nazywamy tu szermierką Go-Now. Zasady takiej szermierki są zróżnicowane w zależności od preferencji i celów jakie sobie wyznaczyła dana grupa szermierzy. Może to być na przykład: odtwórstwo sposobów walki bronią białą na przestrzeni wieków, opracowywanie walk choreograficznych, rywalizacja sportowa wg różnych konwencji, system Go-Now* itd. Wreszcie po prostu może to być świetna zabawa w szermierkę.

 

Ta zabawa, którą jako inicjacyjna grupa szermierki Go-Now rozpoczęliśmy w 2008 roku, przekształca się zgodnie z naszymi założeniami w niezależny sport. Oprócz wielu mniejszych turniejów, odbyło się już 7 mistrzostw Polski. Cieszą się one coraz większą popularnością środowiska szermierczego, w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu. Regulamin walk na tych turniejach ciągle ewoluuje, dążąc do tego, by były one przejrzyste i atrakcyjne dla zawodników i widzów. Więcej o mistrzostwach i Fundacji Go-Now, która zajmuje się szermierką Go-Now można poczytać TUTAJ lub w ramce po prawej stronie.

 

Palcaty
Pierwotnie były to kijki, przeważnie z osłoną dłoni, którymi można ćwiczyć szermierkę. Charakterystyczną cechą palcatów Go-Now jest to, że mają klingi owinięte pianką amortyzującą, co pozwala na bezpieczny fechtunek, bez stosowania dodatkowych ochraniaczy.

 

System Go-Now
Jest to sportowy system szermierki nawiązujący do tradycji Polskiej Szabli pojedynkowej. Głównymi założeniami tego systemu są:
• Podczas treningów i zawodów używa się palcatów Go-Now
• Walczą ze sobą przeciwnicy w „białych koszulach”. Oznacza to, że nie zakładają zbroi ochronnej, a co za tym idzie, walczący nie muszą zadawać bardzo silnych ciosów
• trening, zawody i sposób na życie opiera się na etyce i etosie rycerskim. Chodzi o takie wartości, jak honor, dobre maniery, kultura osobista i przestrzeganie zasad uczciwości w walce.
• Na treningach zwraca się szczególną uwagę na symetryczny rozwój prawej i lewej strony. Na zawodach również walczy się lewą i prawą ręką
• Dążymy do opracowania atrakcyjnej konkurencji zespołowej
• Rozpropagowanie szermierki Go-Now w Polsce i na świecie
• Zaadoptowanie szermierki Go-Now jako metody rehabilitacji osób niepełnosprawnych. 
 
 
Szermierka Go-Now z powodzeniem może być uprawiana jako sport lub jako zabawa, zarówno przez dzieci (od ok. 6 lat) jak i dorosłych. 
 
 
Przykładowy, ogólny konspekt treningu w systemie Go-Now prowadzonego w naszych sekcjach:
- Zawodnicy i trener stają w kręgu i salutują sobie szablami w szermierczym pozdrowieniu. Następnie wszyscy siadają w tym samym kręgu i trener omawia założenia treningu i te sprawy, które należy omówić. Teraz przeprowadzana jest dwuminutowa medytacja. Ma ona na celu, duchowe przygotowanie się do treningu. Zostawiamy za sobą świat zewnętrzny z jego problemami. Teraz jest tylko szermierka. Dwuminutową medytację stosujemy również po zajęciach, przed pożegnaniem się ze sobą grupy.
- Rozgrzewka wstępna
Ma ona na celu przygotowanie organizmu do wysiłku i spowodowanie wzrostu ogólnej sprawności fizycznej (siły i motoryki). Dla urozmaicenia i wzbogacenia ćwiczeń często stosujemy taniec lub inne zabawy.
- Rozgrzewka specjalistyczna
Ma ona na celu specjalistyczne przygotowanie do charakterystycznych obciążeń w szermierce i wyćwiczenie refleksu.
- Techniczne ćwiczenia szermiercze:
praca nóg,
praca rąk w zasłonach i cięciach , różnorodne ćwiczenia ataków, ripost itp.
- Ćwiczenie technicznych układów szermierczych.
Ćwiczenia takie szczególnie podobają się młodym uczestnikom, gdyż najbardziej przypominają walki znane z filmów. Mają jednak też duże znaczenie praktyczne, gdyż poprawiają i utrwalają technikę szermierczą.
- Walki sparingowe indywidualne i drużynowe.
- Trening kończy się zawsze pożegnaniem uczestników salutem w kręgu, podobnie jak przy rozpoczęciu treningu. 
 
 
Sprzęt i sam system Go-Now jest pomysłem Dariusza Wadowskiego (patent PL-196873)